Obec Krnča sa nachádza v Nitrianskom kraji 9 km od okresného mesta Topoľčany v malebnom prostredí stredného Ponitria Tríbečských hôr s približne 1400 obyvateľmi.
Rozkladá sa po oboch brehoch potoka Dršna. Zo severu uzatvára chotár chrbát Kozlice /498 m/. Východnú hranicu tvorí hlavný hrebeň Tríbečského pohoria. Odtiaľ hranica chotára klesá poniže Studenej doliny k Starému háju a pod Horňanmi prechádza do otvorenej roviny. Dominantou dediny je vrch Tábor /385 m/ z juhovýchodnej strany. Poslednou vyvýšeninou nad rovinou Ponitria je Hôrka /277 m/. Susednými dedinami sú Solčany, Práznovce a Sádok.
MAPA | SÚČASNÝ ERB OBCE KRNČA
Sídliskové nálezy neolitické. V mladšej dobe bronzovej, okolo roku 1200 pred n. l. sa na Tábore usídlil ľud lužickej kultúry – svedčia o tom bohaté nálezy keramických črepov.
Písomná zmienka obce Krnča je datovaná od roku 1183, ale listina pápeža Lucia III. však naznačuje, že spomínaná obec existovala už v polovici 12. storočia. Prehľad majiteľov sa postupne menil.
Podľa zápisu v Kronike školy sa vyučovanie vo obci Krnča začalo v roku 1850 nekvalifikovanými obyvateľmi obce. Školu ako riadnu môžeme považovať od roku 1875, kedy bol zamestnaný prvý kvalifikovaný učiteľ Ján Greguš. Škola bola obecná, v nevyhovujúcich podmienkach. V období maďarizácie bol učiteľom Daniel Konc, ktorý zistil, že Krnča je čisto slovenská obec a s deťmi sa vôbec nevedel dorozumieť, preto z obce odišiel.
Krnčianska obecná škola /evanjelická/ vznikla v roku 1902, ktorú riadil Ján Švec, rodák z Uhrovca, ktorý pôsobil v Krnči až do roku 1940. Lenže v roku 1903 bola založená i druhá cirkevná /katolícka/ škola, ktorú viedla Etela Prokopová, neskôr manželka Jána Šveca a v roku 1914 boli obidve školy zoštátnené a zlúčené a od 1. septembra 1914 vznikla dvojtriedna štátna ľudová škola, na ktorej vyučovali manželia Švecovci.
Gróf Matuschka v roku 1904 postavil dnešnú budovu za účelom malej továrničky na výrobu vychádzkových drevených paličiek. Ján Švec, učiteľ a správca vtedajšej školy, žiadal v mene školy ministerstvo, aby túto budovu odkúpilo a zriadilo v nej štátnu školu. Stalo sa tak v roku 1923, kedy bola budova školy odkúpená. Prestavba zodpovedala požiadavkám vtedy modernej doby. Štát zrekonštruovanú budovu dňa 13. septembra 1924 prevzal a dal do užívania. Odvtedy budova slúži ako škola. V tom čase navštevovalo trojtriednu meštiansku školu 164 žiakov, v ktorej vyučovalo veľa kvalifikovaných i nekvalifikovaných učiteľov.
Škola v Krnči odolala i ťažkému vojnovému obdobiu. Po 2. svetovej vojne školu navštevovalo 231 žiakov a vyučovalo sa v piatich triedach od 1. do 8. ročníka. Štruktúra školy sa mení v roku 1946, odkedy štvortriednu školu navštevovali už len žiaci 1. až 5. ročníka.
Škola sa prispôsobovala i naďalej zmenám, ktoré si doba vyžadovala a ako štvortriedna so žiakmi prvých štyroch ročníkov zotrvala do roku 1993. Od tohto roku až po rok 2007 bola trojtriedna so žiakmi 1.- 4. ročníka. V školskom roku 2007/08 bola na škole znovu otvorená i štvrtá trieda.
Ján Švec Mgr. Lenka Hubinská |
1924-1940 2024 - súčasnosť |